خلاصه کتاب از عرش به فرش

کتاب از عرش به فرش، بیانگر پنج مرحله سقوط شرکت‌های قدرتمند است که با آگاهی از آن می‌توان مانع شکست و سقوط کسب و کارهای نوپا و یا حتی مشهور و قدیمی شد. جیم کالینز نویسنده کتاب از عرش به فرش، در میان چشم‌انداز ویران‌شده‌ شرکت‌های بزرگِ ورشکسته، به جستجوی پاسخی برای سوالات خود بوده است، اینکه چگونه شرکت‌های بزرگ سقوط می‌کنند؟‌

در خلاصه کتاب از عرش به فرش، در می‌یابیم که چگونه داشتن غرور و بی‌توجهی به انتقادات، روند سقوط یک شرکت را تسهیل می‌کند. کتاب از عرش به فرش به خواننده یادآوری می‌کند که با شناسایی نشانه‌های زوال و سقوط، می‌توان روند زوال را معکوس کرد.

در کتاب از عرش تا فرش خواهیم خواند که چگونه زوال و سقوط، بیشتر اوقات از درون خود شرکت شروع می‌شود و راه بهبود آن و دوباره سر پا شدن نیز معمولا در دستان خود ما قرار دارد.

بدین ‌ترتیب اگر از آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل کتاب از «عرش تا فرش» اثر جیم کالینز را ندارید، می‮‌توانی

رهبران کسب و‌ کار هایی که به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند و تصور می‌کنند این پیروزی همیشگی است؛
رهبران و مدیران کسب و‌ کاری که درگیر مشکلات بزرگی هستند و احساس ناامیدی می‌کنند.
صاحبان کسب و کار های نوپا.

جیم کالینز (Jim Collins) هم مربی کارکشته‌ای است که در زمینه پیشرفت شرکت‌ها آموزش می دهد و هم تشنه آموختن در مورد نحوه این موفقیت‌هاست. او همچنین مشاور برجسته رهبران در بخش‌های مختلف کسب‌وکارهاست. او بیش از 25 سال از عمرش را برای تحقیقات در زمینه تجارت سرمایه‌گذاری کرده که در نهایت، شش کتاب در این حوزه منتشر نموده که مجموعاً بیش از یک میلیون نسخه به فروش رفته است.

کالینز، به‌عنوان استادی که سال‌ها عمر خود را صرف مطالعه شرکت‌های برتر کرده است، امروزه در کسب و کارها و بخش‌های مختلف اجتماعی، به مدیران مشاوره می‌دهد. او عضو دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد (Stanford) بوده و از همین دانشگاه، جایزه استاد برجسته را نیز دریافت کرده است. در سال 2017، نشریه فوربز (Forbes magazine) نام جیم کالینز را در فهرست صد مغز زنده کسب‌وکار (Greatest Living Business Minds) در سطح جهان جای داده است. فهرستی که در آن نام‌هایی مانند اریک اشمیت، مارک زاکربرگ، جک ولش، وارن بافت، ریچارد برانسون و جف بزوس نیز به چشم می‌خورد.

جیم کالینز، 25 سال از زندگی خود را صرف تحقیق درباره‌ رهبری شرکت‌های موفق کرده و